Image

Dr hab. n. med. Ewa Janczewska- ID Clinic, Mysłowice; Wydział Zdrowia Publicznego W Bytomiu ŚUM


Wirus zapalenia wątroby typu C (HCV), jak sama nazwa wskazuje, wywołuje proces zapalny toczący się w wątrobie. Długotrwały stan zapalny powoduje stopniowo postępujące włóknienie wątroby, którego końcowym etapem jest marskość.

Postępująca marskość powoduje, że nie jest wykonywane w sposób właściwy najważniejsze zadanie wątroby, czyli produkcja związków chemicznych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Uszkodzona wątroba nie spełnia także swojej funkcji detoksykacyjnej. Skutkiem marskości wątroby może być także nadciśnienie wrotne z zagrażającymi życiu żylakami przełyku. Wątroba marska może stać się podłożem raka wątrobowokomórkowego.

A wszystkie te procesy mogą toczyć się przez długi czas w sposób bezobjawowy.
Kluczowe jest zatem wykrycie i jak najszybsze rozpoczęcie leczenia tego zakażenia. Kiedy uszkodzenie wątroby nie jest jeszcze zaawansowane, usunięcie wirusa pozwala na powrót do pełnego zdrowia. Nawet u osób z zaawansowanym włóknieniem i marskością po wyleczeniu obserwujemy spektakularną niekiedy regenerację tego narządu.

Dlatego też każdy powinien upewnić się, czy ten problem go nie dotyczy. Warto uczestniczyć w akcjach badań przesiewowych, pozwalających na nieodpłatne wykonanie diagnostyki w kierunku zakażenia wirusem HCV. Wprawdzie od 1 lipca 2022 r. badanie anty-HCV znalazło się w „koszyku” lekarza POZ, jednak dodatni wynik badania na obecność przeciwciał wirusa HCV wymaga potwierdzenia bądź wykluczenie aktywnego zakażenia testem PCR, co w przypadku obecnie prowadzonej akcji odbywa się szybko, niemal automatycznie, podczas gdy w codziennej praktyce wymaga na ogół skierowania do poradni specjalistycznej i niekiedy wielomiesięcznego oczekiwania na pierwszą wizytę.

Barbara Pepke , prezes Fundacji „Gwiazda Nadziei,” Lider Koalicji Hepatologicznej 


Każdy z nas był w sytuacji, w której mogło dojść do zakażenia. Wirus HCV dostaje się do organizmu wraz z zakażoną krwią, wystarczy ilość niewidoczna gołym okiem. Takie sytuacje mogą zdarzyć się w gabinetach kosmetycznych, fryzjerskich, przy zabiegach medycznych, u dentysty, wszędzie tam, gdzie dochodzi do naruszenia ciągłości tkanki, gdzie z różnych względów nasza krew miała kontakt ze skażonym przedmiotem. Zbadać się powinny osoby, które były często hospitalizowane, które przed 1992 r. miały wykonaną transfuzję krwi (do tego czasu krew nie była badana pod kątem obecności wirusa HCV), które używały wspólnych przyborów higienicznych (np. maszynki do golenia), a także te, które chociażby incydentalnie zażywały narkotyki drogą dożylną. Na co dzień w Fundacji wspieramy osoby, które borykają się z późnymi następstwami wirusowego zapalenia wątroby. Dziś zrobiłyby wszystko, aby móc cofnąć czas, wykryć zakażenie wirusem HCV, nim ten dokonał w ich organizmach nieodwracalnych szkód.

Dzisiejsza medycyna oferuje bardzo skuteczne, bezpieczne leczenie, dzięki któremu możemy wyleczyć niemal każdego (w ciągu 8 - 12 tygodni leczenia u 97 proc. pacjentów dochodzi do eradykacji wirusa z krwi). W Polsce terapie te są w 100 proc. finansowane z Narodowego Funduszu Zdrowia. Pacjent nie ponosi żadnych kosztów leczenia.

Kluczowa diagnostyka

W 2022 r. w Polsce w punktach pobrań ALAB laboratoria prowadzona jest akcja bezpłatnych badań pod kątem diagnostyki zakażeń wirusem HCV.

Badanie polega na pobraniu krwi, w której sprawdza się obecność przeciwciał wirusa. W przypadku dodatniego wyniku laboratorium również bezpłatnie wykona pogłębioną analizę - badanie jakościowe (HCV RNA). Aby skorzystać z badania nie jest potrzebne skierowanie, wystarczy odwiedzić jedno z punktów pobrań ALAB laboratoria, których adresy można znaleźć na stronie https://www.alablaboratoria.pl/punkty.

Udział w badaniu do niczego nie zobowiązuje, nie wiąże się ze sprzedażą jakichkolwiek produktów bądź usług. W przypadku wykrycia zakażenia wirusem HCV wsparcia w leczeniu udziela Fundacja „Gwiazda Nadziei”, której wolontariusze dyżurują pod numerem infolinii od 15:00 do 17:00 w każdy wtorek i piątek.

Patronat honorowy nad kampanią objęli:

Image
Polskie Towarzystwo Hepatologiczne
Image
Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej
Image
Towarzystwo Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych