Zapalenie wątroby nie może czekać!
to hasło, które towarzyszyło obchodom tegorocznego Światowego Dnia Wirusowego Zapalenia Wątroby

Na świecie ponad 1,4 mln1 ludzi zmaga się z tym schorzeniem. W Polsce liczba osób cierpiących na WZW typu B i C sięga nawet 650 tys. W obu przypadkach ponad 86% chorych nie jest świadoma swojego zakażenia. Od lat na WZW B są prowadzone szczepienia. Na WZW C szczepionki nadal nie opracowano, ale wczesne wykrycie choroby daje szanse na pełne wyleczenie. Obecnie, problem tkwi w diagnostyce.

Problem chorób wątroby dotyka ogrom ludzi. Mówimy o nim głośno. Chcemy, aby nasz apel o  możliwość szerokiego dostępu do diagnostyki dotarł do grona decydentów, pacjentów i lekarzy różnych specjalizacji.
W ciągu zaledwie 6 lat dokonał się znaczący postęp
w medycynie. Obecnie możemy szybko diagnozować
i leczyć. Nie zaprzepaśćmy tej szansy. Tym bardziej,
że „Zapalenie wątroby nie może już czekać!” –
mówi Barbara Pepke Lider Koalicji Hepatologicznej, prezes Fundacji Gwiazda Nadziei.
KONFERENCJA PRASOWA: Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby

WZW C – realny problem
Eksperci szacują, że w Polsce wirusem HCV, który prowadzi do zapalenia wątroby typu C, zakażonych jest 150 tys.2 osób. Spośród nich tylko 14% jest świadoma choroby, co oznacza, że aż 120 tys.3 żyje z „cichym zabójcą”. Do zakażenia dochodzi, gdy w wyniku skaleczenia, zadrapania do naszego organizmu dostanie się krew osoby chorej. Wirus działa podstępnie, niszczy organizm przez 20-30 lat nie dając się rozpoznać. Maskuje się pod wieloma niespecyficznymi objawami -przypominającymi grypę, bóle mięśni i stawów, problemy skórne i żołądkowe a nawet neurologiczne - przez co trudno się go diagnozuje. Na skutek przewlekłych następstw choroby, może rozwinąć się marskość jak również pierwotny rak wątroby. Każdego roku z powodu nowotworu wątroby umiera 2000 osób w Polsce,
a gros z nich to właśnie chorzy na HCV. Z tego względu środowisko lekarzy i organizacji pacjentów apeluje - Zapalenie wątroby nie może czekać!

PLAKAT: Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby

Mając dostęp do nowoczesnych terapii, skutecznych niemal w 100 %, refundowanych dla każdego chorego, Polskie Towarzystwo Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych cały czas walczy o podstawy
– czyli dostęp do profilaktyki

W dobie sutków pandemii, która jasno pokazała, jakie żniwo zbierają choroby zakaźnie, nie możemy bagatelizować wirusów, które są i zakaźnie i onkogenne.
A taki jest właśnie wirus HCV. WZW typu C jest pierwszą przewlekłą chorobą zakaźną, którą można WYLECZYĆ! Aby tak się stało musimy stworzyć program, który u podstaw będzie miał szeroko zakrojoną diagnostykę. Tylko dobrze zaprojektowane działania przyczynią się do realizacji celów postawionych przez WHO - eliminacji HCV do 2030 roku -
podkreśla prof. Robert Flisiak.
Rodzaje wirusowego zapalenia wątroby
Do najczęstszych rodzajów wirusów atakujących wątrobę należą: HAV, HBV i HCV. Od lat zauważalny jest wzrost zakażeń wirusem HAV powodującym zapalenie wątroby typu A. Często nazywamy je chorobą „brudnych rąk”,
co ma związek z wyjazdami do krajów o obniżonym standardzie sanitarno-higienicznym. Objawy pojawiające się ze strony układu pokarmowego to wymioty, ból brzucha, brak apetytu, zmęczenie, gorączka. Wirus HBV przenoszony jest przez kontakt z zakażoną krwią. Znajduje się także w wydzielinach np. nasieniu i ślinie. Ze względu na szczególną budowę swojego genomu, może łączyć
się z materiałem genetycznym komórki wątrobowej gospodarza, będąc przez to trudnym do eliminacji.
Wirus HBV prowadzić do zapalenia wątroby typu B
w wyniku, którego może rozwinąć się marskości,
a w późnym stadium także nowotwór.
Dzięki wprowadzeniu obowiązkowych szczepień ochronnych, od lat 90. w Polsce problem zakażeń HBV
co roku się zmniejsza.

Jak zadbać o wątrobę?
Fundacja Gwiazda Nadziei od lat edukuje społeczeństwo na temat profilaktyki wątrobowej. Jak podkreśla Barbara Pepke: Każdy z nas był w sytuacji gdzie mogło dojść do zakażenia. Wizyta u fryzjera, kosmetyczki, w gabinetach medycyny estetycznej, barbera, stomatologa, czy wykonywany w niesterylnych warunkach tatuaż, to potencjalne miejsca,
w których może dojść do zakażenia. Dlatego każdy przynajmniej raz w życiu powinien wykonać badanie na obecność wirusa HCV w swoim organizmie.
PLAKAT: Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby
W szczególności taką profilaktykę powinny wykonać osoby z tzw. grup ryzyka:
  • po wielokrotnych hospitalizacjach,
  • przechodzące transfuzje krwi przed 1992 r.,
  • przyjmujące lub które przyjmowały dożylnie narkotyki, nawet incydentalnie,
  • utrzymujące ryzykowne zachowania seksualne,
  • mające podwyższone normy badań wątrobowych,
  • które miały wykonywaną gastroskopię lub kolonoskopię.

Od lat trwają prace nad szczepionką przeciw HCV. Jednak obecnie jedyną formą profilaktyki jest edukacja i diagnostyka. Z tego względu do akcji uświadamiania Polaków dołączył także Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego.

Poprzez kampanie Listy od W chcemy w prostych przekazach uświadamiać jak ważne jest dbanie o wątrobę, właściwe odżywianie oraz styl życia. Pierwszym krokiem powinno być badanie w kierunku obecności wirusa HCV i HBV w naszym organizmie. To punkt wyjścia, który pozwoli zaplanować dalsze kroki jakim jest leczenie. Obecnie program realizowany jest w 6 województwach, w wybranych placówkach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) – dodaje Barbara Pepke.


Badanie anty-HCV
można także wykonać w ramach akcji bezpłatnych badań prowadzonych w punktach pobrań ALAB laboratoria. Samo badanie polega na pobraniu krwi żylnej i analizie pod kontem obecności wirusa. Badania anty-HCV wykonujemy w ponad 400 punktach pobrań ALAB Laboratoria na terenie całego kraju. W przypadku, jeśli wynik okaże się dodatni, przeprowadzamy dalszą, bezpłatną diagnostykę. Pozwoli ona na określenie czy zakażenie HCV jest nadal aktywne. W ten sposób dokładamy „cegiełkę” przyczyniając się do eliminacji HCV w Polsce – mówi lek. med. Agata Strukow, Dyrektor ds. Marketingu Medycznego ALAB Laboratoria.

Zapalenie wątroby nie może czekać na lepsze czasy, więcej pieniędzy czy wzrost środków na ochronę zdrowia. Zmiany muszą się zadziać tu i teraz. Dzięki temu jest szansa, aby wspólnymi siłami zrealizować założenia WHO mające na celu eliminację WZW do 2030 roku.
Zachęcamy do obejrzenia relacji z transmisji konferencji prasowej:

Partnerami tegorocznych obchodów  Światowego Dnia WZW byli:
Image

1) https://www.worldhepatitisalliance.org/what-viral-hepatitis-0
2) Halota W, Flisiak R, Juszczyk J, et al. Recommendations of the Polish Group of Experts for HCV for the treatment of hepatitis C in 2020. Clinical and Experimental Hepatology. 2020;6(3):163-169. doi:10.5114/ceh.2020.98606.
3) Projekt KIK/35 Zapobieganie zakażeniom HCV jako przykład zintegrowanych działań w zdrowiu publicznych na rzecz ograniczenia zakażeń krwiopochodnych w Polsce. Red. Wysocki, Zieliński, Gierczyński, Wyd. NIZP-PZH 2017 r.