Bezpłatne badania pod kątem wirusowego zapalenia wątroby typu C organizowane przez Fundację

akcja bezplatnych badan

 

Na terenie powiatu mikołowskiego  trwa organizowana przez Fundację Gwiazda Nadziei akcja bezpłatnych badań pod kątem zakażenia wirusem HCV. Z bezpłatnych testów anty-HCV może skorzystać każdy.

Badanie pozwala stwierdzić, czy dana osoba miała kontakt z wirusem HCV. Testy wykonywane są w ramach szybkiego badania krwi z palca. Wynik badania dostępny jest już po 15 minutach. W przypadku pozytywnego wyniku anty-HCV, kolejnym krokiem jest badanie HCV RNA, mówiące o obecności wirusa HCV we krwi, a co za tym idzie konieczności podjęcia leczenia. Aby skorzystać z badania, wystarczy zgłosić się do wskazanych punktów diagnostycznych, biorących udział w akcji. Nie trzeba wykazywać się zameldowaniem. Akcja potrwa do końca kwietnia 2018 roku.

W tych miejscach można wykonać bezpłatne badania w kierunku zakażenia wirusem HCV

ŁAZISKA GÓRNE

PROELMED PORADNIA           ul. Plac Ratuszowy 1b (od pon. do pt. od godz  7:00 do  godz. 9:00)

PROELMED PORADNIA           ul. Staszica 4a (od po.n do pt. od godz  7:00 do  godz. 8:30)

MIKOŁÓW

CENTRUM ZDROWIA SZPITAL            ul. Waryńskiego 2 (od  poniedziałku do piątku od godz 7:30 do godz 15:00)

CENTRUM ZDROWIA PORADNIA         ul. Okrzei 31

GOSTYŃ

NZOZ GOSMED           ul. Rybnicka 2

WYRY

NZOZ WYRMED           ul. Tysiąclecia 5

KATOWICE

Centrum Medyczne Falck  Katowice Ul. Młyńska 23 (od poniedziałku do piątku w godzinach 08.00.-20.00 w gabinecie zabiegowym nr 1). Nie jest wymagana wcześniejsza rejestracja.

 

HCV jest groźnym wirusem, przenoszonym przez krew. Do zakażenia może dojść, gdy do krwiobiegu zdrowej osoby dostanie się krew osoby zakażonej HCV . Pierwszymi objawami choroby są nudności, osłabienie, uczucie zmęczenia, dolegliwości układu pokarmowego i osłabiony apetyt. W zaawansowanym stadium dochodzi do zaburzeń orientacji, powiększenia obwodu brzucha, obrzęku podudzi i żółtaczki. Przez wiele lat osoba zakażona może nie mieć żadnych objawów. W Polsce 80% zakażonych wirusem HCV jest nieświadoma swojej choroby.
Badanie anty-HCV nie jest finansowane z budżetu NFZ w poradni lekarza pierwszego kontaktu.