Gwiazda Nadziei już od 10 lat, od momentu swojego powstania, nieustannie zabiega o poprawę dostępu do leczenia osób cierpiących na wirusowe zapalenie wątroby.

W ostatnim czasie z dumą możemy stwierdzić, że kolejki do leczenia WZW C w wielu miejscach w naszym kraju zniknęły. W wyniku zwiększenia nakładów na finansowanie programu lekowego z budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia oraz w wyniku spadku cen terapii bezinterferonowych (na skutek konkurencji cenowej producentów) większość ośrodków leczących WZW C w Polsce będzie mogło niebawem stwierdzić, że leczy swoich pacjentów na bieżąco.

Odkąd sięgamy pamięcią, obserwowaliśmy zróżnicowany dostęp do świadczeń medycznych w poszczególnych województwach naszego kraju. Szczególnie dwa województwa (dolnośląskie i pomorskie) zawsze wyróżniały się najdłuższymi kolejkami oczekiwania do leczenia przeciwwirusowego. Dlatego po raz kolejny Gwiazda Nadziei postanowiła zaapelować o poprawę sytuacji pacjentów z tych województw, wystosowując w tej sprawie pisma do  Dolnośląskiego i Pomorskiego Oddziału NFZ. Poniżej zamieszczamy odpowiedzi jakie do nas nadeszły w tej sprawie.

Odpowiedź Pomorskiego NFZ

Odpowiedz Dolnośląskiego NFZ

Wielu pacjentów z województwa dolnośląskiego bądź pomorskiego nie wie o tym, że dostęp do leczenia WZW C w innych województwach jest o wiele łatwiejszy. Nie każdego pacjenta stać na podróżowanie kilkadziesiąt albo kilkaset kilometrów po to by móc szybko wyleczyć się z zakażenia wirusem HCV. Dlatego nie będziemy ustawali w naszych działaniach, mając nadzieję, ze w końcu przyniosą one zamierzony skutek. Tymczasem należy pamiętać, że w Polsce nie ma rejonizacji w dostępie do opieki medycznej. Każdy pacjent może ubiegać się o terapię przeciwwirusową w każdym innym ośrodku leczącym wirusowe zapalenie wątroby, nawet w bardzo odległym województwie.