Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Aktualności

W województwie śląskim rusza II edycja programu „Podstępne WZW”

Jak uchronić się przed HBVi HCV?
Czy podczas zabiegu kosmetycznego możemy zakazić się HBV lub HCV?
Odpowiedzi na wszystkie pytania związane z wirusowym zapaleniem wątroby (WZW) typu B oraz C pozna 20 tysięcy uczniów szkół ponadgimnazjalnych województwa śląskiego w II edycji program. Zajęcia lekcyjne, odbywać się będą w ramach programu profilaktyki zakażeń HBV oraz HCV pt. „Podstępne WZW”, który został zainicjowany w 2011roku w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Katowicach. Organizatorami przedsięwzięcia sąŚląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny oraz Fundacja „Gwiazda Nadziei”. W I edycji z programu skorzystało 10 000 uczniów.

Program edukacyjny „Podstępne WZW” jest odpowiedzią na ogromne, zdaniem naukowców, niedoszacowanie liczby zakażeń HBV i HCV. Przeciwdziałać tej sytuacji można dostarczając
nastolatkom informacji pozwalających na rozpoznawanie, a tym samym unikanie sytuacji, które wiążą się z podwyższonym ryzykiem zakażenia. Dzięki wiedzy na temat HBV oraz HCV nosiciel ma szansę rozpoznać u siebie objawy i zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się zakażenia. Dlatego też celem programu jest upowszechnienie wśród młodzieży szkół ponadgimnazjalnych wiedzy na temat HBV oraz HCV i wywołanego przez nie wirusowego zapalenia wątroby typu B i C. Podczas lekcji uczniowie dowiedzą się jakie sytuacje wiążą się z ryzykiem zakażenia HBV i HCV, a także w jaki sposób możemy się przed nim zabezpieczyć. Zadaniem nauczycieli będzie wypracowanie u uczniów odpowiedzialnej postawy wobec własnego zdrowia, a także kształtowanie postawy tolerancji i zrozumienia wobec osób zakażonych.
Zajęcia lekcyjne w ramach programu profilaktyki zakażeń HBV oraz HCV pt. „Podstępne WZW”, realizowane będą przez nauczycieli posiadających przygotowanie do prowadzenia zajęć z zakresu edukacji zdrowotnej – prowadzących lekcje biologii, wychowania do życia w rodzinie, wychowania fizycznego lub pielęgniarkę szkolną. Pedagodzy prowadzić będą zajęcia w oparciu o scenariusz zajęć zamieszczony w specjalnie opracowanym w tym celu poradniku. Podczas lekcji uczniowie obejrzą również spoty edukacyjne na temat profilaktyki zakażeń.
Szkolenia edukatorów programu prowadzone są przez pracowników Oddziału Promocji Zdrowia Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach oraz przedstawicieli Fundacji „Gwiazda Nadziei”.
W dniu 4 grudnia w siedzibie WSSE w Katowicach, odbędzie się spotkanie, otwierające cykl szkoleń. Kolejne spotkania przeprowadzone zostaną w grudniu b.r. w Bielsku-Białej, Częstochowie oraz Gliwicach.

Przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby najczęściej przebiega bezobjawowo, dlatego też wiele osób nie jest świadomych zakażenia i trwającej już, niekiedy bardzo zaawansowanej
choroby. Do jej rozpoznania najczęściej dochodzi w momencie ujawniania się powikłań zakażenia, takich jak marskość lub nowotwór wątroby. Przyczyną tej groźnej choroby wątroby są wirusy HBV oraz HCV.

Drogi zakażenia HBV
Zakażeniu HBV ulec może każdy, kto nie został skutecznie zaszczepiony. HBV przenoszony jest przez krew oraz inne płyny ustrojowe. Do zakażenia HBV może dojść nawet w przypadku obecności wirusa w niewidocznej dla ludzkiego oka ilości krwi.

Do zakażeń najczęściej dochodzi podczas:
• zabiegów medycznych
• zabiegów upiększających np. manicure, pedicure, kolczykowania,
• podczas wykonywania tatuażu,
• niezabezpieczonych kontaktów seksualnych,
• używania przedmiotów codziennego użytku należących do osoby zakażonej, mogących
naruszyć ciągłość skóry: szczoteczki do zębów, maszynki do golenia, cążek itp.,
• z zakażonej matki na dziecko w czasie ciąży, w trakcie porodu i w okresie karmienia.

Wirusowemu zapaleniu wątroby typu B można zapobiec dzięki szczepionce. Jest ona
skuteczna, jeśli wcześniej nie doszło do kontaktu z wirusem. U osób już zakażonych,
rozwojowi choroby może zapobiec odpowiednio dobrane leczenie.

Drogi zakażenia HCV
Wirus HCV najczęściej przenoszony jest przez krew. Do zakażeń najczęściej dochodzi podczas:

• drobnych zabiegów medycznych np.: pobierania krwi, wstrzyknięć, usuwania znamion,
• dożylnego przyjmowania narkotyków,
• zabiegów upiększających, w trakcie których może dojść do kontaktu z krwią, takich jak:
manicure, pedicure, wykonywanie tatuażu, kolczykowanie,
• zabiegów stomatologicznych,
Duże ryzyko zakażenia (w Polsce szacowane na 60-90%) dotyczy grupy osób uzależnionych
od narkotyków używających wspólnych strzykawek i igieł.

MEDIA:

http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/713185,slaskie-lekcje-o-wirusowym-zapaleniu-watroby-dla-20-tys,id,t.html#czytaj_dalej

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114877,12984317,Slaskie__Lekcje_o_wirusowym_zapaleniu_watroby_dla.html

http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/slask/lekcje-o-wirusowym-zapaleniu-watroby-dla-20-tys-uc,1,5322883,wiadomosc.html

Program wspiera:

 

Fotoreportaż z pierwszego spotkania - wejdź

Materiały edukacyjne - wejdź

 

KATOWICE:

4
4
5
5
9
9
1
1
6
6
10
10
2
2
7
7
8
8
3
3
CZĘSTOCHOWA:
4
4
1
1
2
2
3
3
GLIWICE:
4
4
1
1
2
2
3
3
BIELSKO-BIAŁA:
4
4
1
1
2
2
3
3


facebook_page_plugin