Aktualności

Dość milczenia o WZW!
Z okazji Światowego Dnia Wirusowych Zapaleń Wątroby (WZW)
28 lipca w placówce medycznej ENEL-MED w Centrum Handlowym Blue City
w Warszawie będzie można wykonać
bezpłatne badania anty-HCV i HBsAg.
Uczestnicy spotkania przyłączą się do akcji bicia rekordu Guinnessa

Polska jest jednym z ponad 100 państw corocznie włączających się w obchody Światowego Dnia WZW. Ideą tego wydarzenia jest przełamywanie milczenia otaczającego jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych naszych czasów. Z wirusami HBV i HCV żyje w sumie ponad 500 milionów osób na całym świecie. Tymczasem stan wiedzy Polaków na temat wirusowych zapaleń wątroby jest zatrważająco niski. Nie wiemy, gdzie i jak można się zakazić. Nie robimy badań. A przecież kluczem do pokonania wirusa jest wczesna diagnostyka. Dlatego podczas organizowanych w Polsce przez Fundację Gwiazda Nadziei obchodów Światowego Dnia Wirusowych Zapaleń Wątroby chętni będą mogli wykonać bezpłatne badania anty-HCV i HBsAg. 28 lipca (niedziela) wystarczy zgłosić się do placówki ENEL-MED w Centrum Handlowym Blue City w Warszawie w godzinach 10.00-18.00. Warto, ponieważ normalnie koszt jednego takiego badania to ok. 40 zł.

Wirus HBV jest 100 razy bardziej zakaźny niż HIV. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z wirusem HBV miało kontakt 2/3 populacji świata, a zakażonych jest ok. 350 mln osób. W Polsce liczbę zakażonych szacuje się na ok. 570 tysięcy. Jest to drugi po tytoniu najbardziej powszechny czynnik rakotwórczy. Wirusem HCV z kolei, jak szacuje Światowa Organizacja Zdrowia, jest zakażonych około 3% światowej populacji – od 170 do 200 milionów ludzi. Każdego roku grupa ta powiększa się o kolejne 3-4 miliony. W Polsce dotychczas zdiagnozowanych zostało jedynie około 50 tys. przypadków. Tymczasem eksperci szacują, że z HCV żyje ponad 700 tys. Polaków. Oznacza to, że ponad 90% zakażonych nie jest tego świadomych i może przekazywać wirusa innym osobom! Mało tego. Jak wynika z badań przeprowadzonych w lutym 2012 roku w Instytucie GfK Polonia, Polacy nie rozróżniają typów wirusowych zapaleń wątroby, nie mają świadomości ryzyka zakażenia w codziennych sytuacjach i nie wiedzą jak się przed tym chronić.

Dlatego tak ważne jest mówienie o WZW, a międzynarodowa organizacja World Hepatitis Alliance (WHA) zachęca do symbolicznej manifestacji swojego poparcia dla idei Światowego Dnia WZW. O godzinie 12.00 lokalnego czasu kraje świętujące to wydarzenie połączą się w akcji bicia rekordu Guinnessa. Uczestnicy odegrają scenkę przedstawiającą znany japoński symbol – trzy mądre małpy, które nic nie widzą, nic nie słyszą i nic nie mówią. Wszyscy, niezależnie od płci, wieku i szerokości geograficznej zaproszeni są do wykonania gestu, który może zmotywować innych do działania. W ubiegłym roku w ciągu 24 godzin w akcji tej wzięło udział 12 588 osób z 22 krajów. Czy w tym roku uda się pobić rekord? Więcej informacji o akcji znajduje się na poniższych stronach:
"Akcja ta i wpisanie jej do księgi rekordów Guinnessa ma przypominać opinii publicznej o konieczności porzucenia biernej postawy wobec problemu wirusowych zapaleń wątroby. Chcemy, żeby nasz apel dotarł zarówno do wszystkich osób zakażonych lub narażonych na zakażenie, jak i do decydentów, którzy mogliby robić dużo więcej, jeśli chodzi o walkę z WZW. Musimy przełamać milczenie wokół tego problemu i pokazać jak wielu z nas uważa te sprawy za ważne. Chodzi o zdrowie i życie tysięcy osób" – powiedziała Barbara Pepke z Fundacji Gwiazda Nadziei.

W Polsce sytuacja osób żyjących z WZW wymaga znaczącej poprawy. Polscy pacjenci natrafiają na liczne bariery w uzyskaniu właściwego leczenia. Problemem jest między innymi długi czas oczekiwania na wizytę u specjalisty
i ograniczony dostęp do nowoczesnych terapii.

Partnerem merytorycznym jest światowa organizacja World Hepatitis Alliance (WHA).

Dodatkowych informacji udziela:
Karina JÓZEF
Fundacja Gwiazda Nadziei
Tel. 609 719 122
e-mail : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.